تبلیغات
. - تعریف نماز شب و نحوه بجا آوردن
 

نماز شب که یکی از عبادات خالص اولیای خدا و از برنامه های سازنده اسلامی به شمار می رود انسان را به وادی معنویات نزدیکتر می کند. نماز شب درس خودسازی و خلوت کردن با خالق خود را که از نیازهای طبیعی انسان است به انسان می آموزد ،نماز شب تاثیر بسزایی در سه عالم دارد هم در دنیا و هم در برزخ و هم در قیامت.

 

تاثیر نماز شب در دنیا، ابعاد گسترده ای دارد هم تاثیر در زندگی شخصی و اجتماعی و سیاسی، و هم تاثیر در باطن و ظاهر انسان دارد.نماز شب رفع  مشکلات و گرفتاری و رفع بیماری های روحی و جسمی را نیز در برمی گیرد.


1.نماز شب نه تنها برای آخرت و قبر و قیامت انسان چاره سازاست بلکه برای رفع گرفتاری های دنیوی هم نتیجه میدهد!در بعضی روایات آمده که نماز شب حتی برای بعضی مسائل مالی انسان هم مفیداست و خلاصه آثار دنیوی و اخروی فراوانی دارد.2.نماز شب مثل همه ی نمازها،باید با طهارت شرعی باشد یعنی مثلا وضو داشته باشیم و بدن و لباس پاک باد.3.نماز شب را میشود نشسته یا خوابیده یا در حال راه رفتن خواند اگر در حالت اول یا دوم بود لازم است قبله رو رعایت کنیم اما در حالت سوم الزامی نیست.


4.اگه بخواهیم حداقل نماز شب را بخوانیم به این شکل است: 4 نماز دو رکعتی می خوانیم بدون سوره (فقط حمد) و بدون قنوت و سایر مستحبات،به نام نافله شب بعد یک دو رکعتی می خوانیم به نام شفع و یک رکعت هم به نام وتر...همین!یعنی شاید مجموعا"10دقیقه هم نمیشود...اماهمین ده دقیقه، گرفتاری ها در روز حسرت آدم رفع می کند که...حتی اگه حال نداشت می توان یک شفع و وتر خواند (3دقیقه) و حتی اگه نشد یک وتر(یک دقیقه) خواند.5.اگر حال داشتیم و خواستیم بیشتر ثواب ببریم بعد حمد،سوره را هم میخوانیم و همچنین دررکعت دوم هر کدام از آن نمازهای چهارگانه قنوت را میخوانیم و همچنین در نماز وتر (نه شفع) و چون نماز مستحبیست می توان به جای یک سوره کامل،چند آیه از هرجای قرآن بخوانیم و هرچقدر بیشتر بهتر... بعضی بزرگان سوره های طولانی در نماز شب می خواندند!


6.قنوت نماز وتر را خوب است طولانی بخوانیم و مخصوصا" امور استغفار و طلب بخشش از خدا را در وتر بخوانیم دعاهای مختلفی را میشود در قنوت وترخواند اما بهترست مضمونش امور استغفار و طلب بخشش باشد و طلب بهشت و ترس از جهنم...!


7.بهتراست در وتر،سوره توحید و فلق و ناس خوانده شود وهمچنین در قنوتش برای مؤمنین و مؤمنات و پدر و مادر طلب بخشش شود مثلا:ربِّ اغفِر لی و لِوالِدَیَّ و للمؤمنین و المؤمنات و المسلمین و المسلمات الاحیاءِ منهم و الاموات و ربِّ ارحَمهُما کما رَبَّیانی صغیرا8. این اذکار برای قنوت وتر مناسبه:العَفو،لا الهَ اِلّا اَنتَ سُبحانَکَ اِنّی کُنتُ مِنَ الظالمین،هذا مقامُ العائِذِ بِکَ مِنَ النّار،اَستَغفِرُ اللهَ و اَسأَلُهُ التَوبَة،رَبِّ اغفِر وَارحَم وَ اَنتَ خَیرُالرّاحِمین،و دعاهایی که حاوی استغفارهستند...دعای نماز شب حضرت سجاد(ع) راهم ازصحیفه مبارکه سجادیه بخوانند (دعای32 صحیفه) وهمچنین دعای 9و 16و 28و31و38 و40و 50و 51 ...! که چقدر این ادعیه صحیفه سجادیه نازنین هستند و اسلامِ حقیقیِ مدفون شده ی زیر افکار شیاطین عارف مسلک رو زنده می کنند در روح فطری انسان!


9.وقت نماز شب در حال عادی از نیمه شب شرعی شروع میشود(قابل توجه دوستان اینترنتی که گاهی تا یک و دو هم بیدارهستند) و اگه کسی نمیتواند بعد نیمه شب بیدارشودمی تواند قبل نیمه شب بخواند(قابل توجه دوستانی که زودخواب هستند)نیمه شب شرعی هم دوجور در فقه تعریف شده که برای نماز شب،این قول محتاطانه تر و به جهت فقهی قوی تر است:

همان ساعت اذان ظهر در شب.. یعنی مثلا اگر اذان ظهر ساعت12:07بود این نیمه شب میشود 12:07بامداد واگر اذان ظهر ساعت11:55بود میشود11:55 شب... البته مقلدین در این مورد به مرجعشان رجوع کنند (اینکه گفتم قول نیمی از فقهاست)

درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


رفقای بهشتی مون


صفحات جانبی:


شب بهشتی هااااا:


آمار وبلاگ:طراحی قالب توسط شب بهشتی